O knjižnici

O KNJIŽNICI

Školska knjižnica središnje je informacijsko mjesto koje pruža podršku odgojno-obrazovnom procesu dostupnom građom i pristupom brojnim izvorima informacija i znanja, ali i mjesto gdje se čuva, stručno obrađuje i daje na korištenje knjižna i neknjižna građa. Knjižnica djeluje od 1993. godine kada je došlo do izdvajanja od OŠ „Slava Raškaj“ Ozalj u samostalnu OŠ Žakanje. Mijenjala je svoju lokaciju u prostorima škole u skladu s potrebama. Od školske godine 2017./2018. u preuređenom i ugodnom prostoru od šezdesetak kvadrata smještena je građa namijenjena učenicima i učiteljima koja broji oko 3800 stručno obrađenih jedinica dostupnih u slobodnom pristupu. Knjižni fond koriste i učenici PŠ Kamanje gdje također postoji knjižnica.

Učiteljima je na raspolaganju građa organizirana u učiteljski fond, a učenički fond čini lektira, lijepa književnost, slikovnice na hrvatskom i engleskom jeziku za najmlađe korisnike te časopisi. Čitaonica raspolaže s 9 sjedećih mjesta gdje naši korisnici mogu koristiti referentnu građu i rješavati svoje zadaće ili raditi istraživanja za školske projekte.

Knjižnica je i kulturni kutak škole koji daje značajan doprinos kulturnim događanjima i događanjima organiziranim izvan knjižnice poput Mjeseca hrvatske knjige, Dana kulturne baštine i sl. U knjižnici se provode izvannastavne aktivnosti Mladi knjižničari i Novinarska grupa.

RADNO VRIJEME ŠKOLSKE KNJIŽNICE

MŠ ŽAKANJE (pon, sri, čet i pet)  7:30 – 13:30

PŠ KAMANJE (uto)  7:30 – 13:30

Školska knjižničarka: Jagoda Ivčić, dipl. knjižničarka

Elektronička pošta: knjiznica.zakanje@gmail.com

KATALOG KNJIŽNICE POGLEDAJTE OVDJE:  http://library.foi.hr/m3/k.aspx?B=1467

U KNJIŽNICI MOŽETE:

• posuđivati knjige i slikovnice
  • čitati časopise
  • koristiti stručnu građu
  • koristiti referentu građu (enciklopedije, rječnike, leksikone i atlase)
  • pisati domaću zadaću
  • izrađivati plakate
  • pisati referate
  • igrati društvene igre
  • učiti koristiti različite informacijske izvore

KAKO PRONAĆI KNJIGU U KNJIŽNICI?

Knjige su složene po dobnim skupinama i po UDK oznakama

M književnost za najmlađe (1. razred)

D -  dječja književnost (2.- 6. razred)

O - omladinska književnost ili književnost za mlade (7. i 8. razred)

I - igrokazi

- narodna književnost

Unutar skupine knjige su poredane abecednim redom prezimena autora ili naslova knjige (ako nema autora).

PRAVILA NAŠE KNJIŽNICE

Korisnici knjižnice su učenici, učitelji i drugi djelatnici škole.

Za sve korisnike školske knjižnice članstvo je besplatno.

Pristup knjigama je slobodan.

Korisnici mogu posuditi najviše tri knjige istovremeno od kojih samo jedna svije biti lektira na rok od 21 dan.

Izvan knjižnice ne posuđuju se enciklopedije, rječnici, leksikoni, atlasi i druga priručna građa.

Prije završetka školske godine svi korisnici moraju vratit posuđenu građu.

Korisnici su dužni posuđenu građu čuvati od oštećenja (ne smiju se trgati listovi, podcrtavati dijelovi knjige, izrezivati slike, presavijati listovi i sl.)

Oštećena, izgubljena ili nevraćena knjižna građa korisnik je dužan nadoknaditi zamjenom ili nabavom nove jedinice u istoj novčanoj vrijednosti u dogovoru s knjižničarkom.

U prostorijama knjižnice mora vladati red i mir.