Posjet Vukovaru

Autor: Jagoda Ivčić, 24. 11. 2023.

Učenici OŠ Žakanje i PŠ Kamanje bili su u dvodnevnom posjetu Vukovaru i učili o Domovinskom ratu. Prvi dan su slušali predavanje o početku Domovinskog rata i značenju Bitke za Vukovar, a nakon toga razgledali vanjske eksponate i oružje koje se koristilo u Domovinskom ratu. Posjetili su Gradski muzej Vukovar, Muzej vučedolske kulture i Vodotoranj, a večer je bila za druženje i disko.

Idući dan je započeo posjetom Samostanu franjevaca i Crkvi sv. Filipa i Jakova, zatim Memorijalnom groblju žrtava Domovinskog rata gdje su se učenici poklonili žrtvama i upalili lampion. Posjetili su i Spomen dom Ovčara i mjesto masovne grobnice te slušali o ranjenicima i zaposlenicima iz bolnice koji su mučeni i ubijeni na Ovčari. Vožnjom kroz Vukovar vidjeli su logor Velepromet, Borovo Commerce koje je bilo jedno od većih skloništa u Vukovaru tijekom velikosrpske agresije i početak Kukuruznog puta. Na kraju je došla na red i Nacionalna memorijalna bolnica ,, Dr. Juraj Njavro“ u kojoj se nalazi muzej Mjesto sjećanja.

Posjet Vukovaru završio je Školom mira i kvizom znanja o Domovinskom ratu u kojem su naši učenici Ema Novosel i Fran Crnić osvojili 1.mjesto!

Ivana Vuković