"BIBLIOBUSIRANJE" U ŽAKANJU

Autor: Jagoda Ivčić, 6. 10. 2023.

U sklopu Dječjeg tjedna sudjelovali smo u projektu „Bibliobusiranje“ kojega zajednički  provode Gradska knjižnica „Ivan Goran Kovačić“ iz Karlovca i Knjižnica Mirana Jarca Novo Mesto s ciljem promicanja potpore i razvoja knjižnične djelatnosti na području izvan Slovenije gdje žive Slovenci. Našu školu posjetili su bibliobusi i knjižničari iz spomenutih knjižnica. Ovom prilikom predstavljen nam je novi bibliobus Gradske knjižnice „Ivan Goran Kovačić“ iz Karlovca. Oba bibliobusa redovito posjećuju naš kraj i dovoze zanimljive knjige kako za djecu tako i za odrasle stanovnike.

Kako i priliči Dječjem tjednu, edukacije i zabave nije nedostajalo. Dragi gosti pripremili su niz zanimljivih aktivnosti kojima su razveselili učenike razredne nastave MŠ Žakanje.

Djeca su imala priliku poslušati priče na slovenskom i hrvatskom jeziku koje su pripremile knjižničarke iz Novog Mesta i Karlovca, a nakon poslušane priče razgovarati na slovenskom i hrvatskom jeziku. Učenici su sudjelovali na kreativnim radionicama u holu škole i u bibliobusu te uživali slušajući dječje pjesme na slovenskom jeziku. Gošće iz Slovenije počastile su učenike domaćim pecivima, pogačom i zdravim sokom od jabuke te im za uspomenu poklonili magnet na slovenski bibliobus. Naša školska knjižnica dobila je  donaciju dječjih knjiga i slikovnica na slovenskom jeziku. Naše druženje vrijedan je doprinos promicanju kulture čitanja među najmlađim stanovnicima kraj s jedne i druge strane granice.

Imali smo jedno školsko jutro za pamćenje, o čemu svjedoče dojmovi naših prvaša:

Meni je bilo najljepše kada smo išli gledati bibliobuse.

Elena

U slovenskom bibliobusu bilo mi je super.

Laura

Meni je bilo najljepše kada su nam knjižničarke pričale priču.

Emili

Meni je bilo najbolje kada smo radili jabuke.

Doris

A Gabrielu je bilo najbolje što bibliobus ima i zvučne knjige.

Zahvaljujemo se dragim gostima i veselimo budućim susretima. U fotogaleriji možete pogledati spomenute aktivnosti.