Tradicionalno obilježavanje pada grada Vukovara

Autor: Nikolina Tržok Boldin, 16. 11. 2018.

Dan pada grada Vukovara, 18. studeni 1991., dan kada je Vukovar pao u ruke srpskog agresora, naša je škola i ove godine obilježila prigodnim programom i paljenjem svijeća na trgu. Izuzetna nam je čast bila tom prilikom ugostiti i majku stradalog francuskog dobrovoljca Jeana Michela Nicoliera.

Učenici osmog razreda Matične škole Žakanje za 27. godišnjicu pada grada Vukovara pripremili su poučnu prezentaciju koju su u holu škole predstavili svim učenicima naše škole i tako im približili događaje i strahote koje su se dogodile Vukovaru i Vukovarcima. Opisali su i prikazali zbivanja na Ovčari, Trpnjskoj cesti i vukovarskoj bolnici, podsjetili na poznatog branitelja Blagu Zadra, zatim Katu Šoljić, majku kojoj su u ratu poginula četiri sina. Također su minutom šutnje odali počast svim poginulim braniteljima Vukovara. Programu je prisustvovala i gospođa Lyliane Fournier, majka francuskog heroja Jeana Michela Nicoliera koja nam se na kraju i obratila. Dirljivom pričom o sinu koji je odlučio napustiti Francusku i otići braniti Vukovar i tako pomoći Hrvatskoj u kojoj je na posljetku i ostavio život, dotakla je naša srca i pobudila tužne emocije u svima nama.

Naposljetku su svi učenici škole u pratnji učiteljica i francuske gošće na trgu ispred Općine Žakanje, čiji su nam se predstavnici također pridružili, zapalili svijeće za poginule branitelje Vukovara i tako tradicionalno obilježili uspomenu na taj tragični dan 1991. godine.

U Područnoj školi Kamanje također se obilježilo sjećanje na žrtvu Vukovara. Učenici tamošnjeg osmog razreda također su prezentirali o ratnim događanjima u Vukovaru. Potom su svi učenici škole i njihovi učitelji zapalili svijeće ispred crkve Imena Marijina u Kamanju za sve poginule Vukovarce i branitelje Vukovara.

Izvor: Nikolina Tržok Boldin, Irena Predović Drakulić, Karolina Ribarić