Svjetski dan čistih planina

Autor: Sanja Brunski, 2. 10. 2018.

Dana 26. rujna obilježava se Svjetski dan čistih planina kao podsjetnik na sve veće ugrožavanje planina. Dan posvećen čistoći planina učenici razredne nastave naše škole proveli su vrlo aktivno - na izvanučioničkoj nastavi.

Učenici  razredne nastave PŠ Kamanje tako su 26. rujna u pratnji svojih učiteljica krenuli  nogostupom uz cestu  koja  vodi  od  Kamanja  do Brloga Ozaljskog.  Puni  volje  i  energije  nakon  petnaestak minuta  stigli  su  do  brdašca  s lijepim pogledom na Kamanje. Sav uložen  napor se  isplatio.  Tako  su  učenici  mogli  u  stvarnosti  vidjeti  sve  ono  što  su  učili o  reljefu, brežuljkastom  zavičaju, stajalištu  i  obzoru. Nakratko su se zaustavili na još jednoj čistini i uživali u lijepom pogledu. Do škole su se spustili poljskim putem  koji  vodi od Brloga  prema Kamanju.

Učenici matične škole Svjetski dan čistih planina obilježili su petak, 28. rujna. Krenuli su na pješačenje prema Selima Žakanjskim. Sela Žakanjska su na visinskoj točki koja sa svog vidikovca na nadmorskoj visini od 233 m pruža predivan pogled na žakanjsku dolinu. Tu su učenici ponovili znanja o stajalištu i obzoru i na stvarnom primjeru potvrdili tvrdnju da je obzor veći što je stajalište više. Nakon toga su se utrkivali i igrali vesele igre na livadi.

Učenici su također uočavali jesenske promjene u okolini, razlikovali listopadno i zimzeleno drveće, povezivali vremenske promjene i njihov utjecaj na biljni i životinjski svijet. Ujedno su  upozoreni na štetan utjecaj čovjeka na okoliš i važnost održavanja čistoće okoliša. Vratili  su  se u školu  umorni , ali  ipak  veseli  i  zadovoljni jer su mnogo naučili, a pritom su se i kretali svojim zavičajem te uživali u zajedničkom druženju. Zaključili su i da je čisti okoliš velika dragocjenost te da ga treba čuvati jer je od velike važnosti za očuvanje života na našem planetu.

Fotografije možete pogledati ovdje.

Izvor: Lidija Batušić, Snježana Mus, Lea Šipka, Karolina Ribarić i Sanja Crnić