Terenska nastava - Oroslavje, Muzej iluzija

Autor: Blaženka Pavlović Mlačak, 9. 5. 2018.

U četvrtak, 3. svibnja, sedmaši i osmaši naše škole opet su uživali u terenskoj nastavi, drugoj po redu ove školske godine. Uputili smo se u Krapinsko – zagorsku županiju, točnije u Oroslavje, gdje je prije nekoliko tjedana otvoren prvi „Park znanosti„ u Hrvatskoj. Sadržaj Parka čine jedinstveni edukativni eksponati koje je potrebno pokretati, osluškivati, mjeriti ili dodirivati, te tako spoznati kako i zašto koji funkcionira. Svaki eksponat pokazuje i dokazuje zanimljive pojave iz područja fizike, astronomije, geografije i psihologije.

Tako smo imali prilike vidjeti i isprobati zvučna zrcala, prugasta ogledala, spirale adaptacije, glazbenu ogradu koja svira „ Odu radosti „, periskop, crtić vrtić, tekući dokaz Pitagorina poučka, diskove inercije, impulsno njihalo, labirinte ogledala i još mnoge druge zanimljive stvari. Nakon malog odmora, napustili smo Krapinsko – zagorsku županiju  te posjetili Muzej iluzija u Zagrebu. Ušli smo u fascinantni svijet iluzija, gdje ništa nije onakvo kakvim se čini. Oduprli smo se gravitaciji u kosoj sobi , doživjeli kako se čovjek smanjuje i povećava kroz samo par koraka u nevjerojatnoj Ames sobi, vidjeli rupu bez dna, ogledali se u iskrenom ogledalu, zabavili se iluzijama stolice i glave na pladnju te razgledali kaleidoskop, holograme  i razne optičke iluzije. Kroz zabavne i atraktivne varke, naučili smo mnogo o vidu, percepciji i ljudskom mozgu, a na samom kraju smo se zabavili i poigrali didaktičko-logičkim igračkama i zagonetkama.

Izvor: Vesna Malatestinić, Marina Maršić